سفارش تبلیغ
سرور اختصاصی
سرور اختصاصی

دانشگاهى اندیشیدن، جهادى کار کردن

چین پیشتاز خودروهای برقی در جهان

چین با بیش از 270 هزار ایستگاه برای شارژ خودروهای برقی از پیشکسوتان انرژی‌های پاک، مانند آلمان جلو زده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دویچه‌وله، از سال 2017 میلادی بیش از 270 هزار ایستگاه برای سوخت خودروهای برقی در چین به کار افتادند. برنامه چین تا سال 2020 بلندپروازانه است. بنابر طرح این کشور، ظرف سه سال آینده ایستگاه‌های شارژ به خودروهای برقی فاصله‌ای بیش از یک کیلومتر با یکدیگر نخواهند داشت این در حالی است که در آلمان تنها 10 هزار ایستگاه شارژ وجود دارد که محدودیت بزرگی برای استفاده عمومی از خودروهای برقی است.

تا سال آینده میلادی نیز هر شرکت خودوروسازی که می‌خواهد در چین به فعالیت خود ادامه دهد، باید درصد معینی خودرو برقی تولید کند. از همین حالا واضح است که شرکت‌های خودروسازی دایملر، بی‌.ام.و و فولکس واگن قادر به برآورده ساختن این شرط نیستند. صنایع خودروسازی آلمانی فرصت‌های زیادی را برای پیشتازی در این زمینه سوزانده‌اند.

دولت چین قصد دارد این کشور را به اولین قدرت جهان در این صنعت تبدیل کند و این کار را به هزینه صنایع خودروسازی آلمان انجام می‌دهند که هنوز توهم ساخت بهترین خودروهای جهان را دارند. این نشانه اسارت در گذشته و فراموش کردن آینده است. آینده از آن خودروهای برقی و تجدیدپذیر است.

در سال 2016 در چین بیش از نیم میلیون خودروی برقی به فروش رفت. این رقم در آلمان به زحمت به 15 هزار یعنی بسیار کم‌تر از یک درصد رسیده است. در نروژ اما از هر دو خودرو، یکی برقی است.

انقلاب در این زمینه می‌تواند جهان را از فاجعه زیست محیطی نجات دهد. بدون تغییر در سوخت خودروها، نمی‌توان از نقطه عطف در حفظ محیط زیست سخن گفت.

در چین متقاضیان خودروی بنزینی اغلب باید ماه‌ها و گاه حتی سال‌ها در انتظار اجازه استفاده از خودروی خود بمانند و در صورت تولید گازهای سمی، اجازه راندن آن را ندارند. این درحالی است که دولت برای خودروهای برقی بسته‌های تشویقی زیادی ایجاد کرده است. یک خودروی برقی بلافاصله اجازه استفاده می‌گیرد و همه جا بدون پرداخت پول می‌تواند پارک کند.

در اروپا هنوز توجه‌ها به رویدادها در چین از خودروهای برقی  گرفته تا توربین‌های بادی یا مزارع استفاده از انرژی خورشیدی جلب نشده است. آلمان در این حوزه‌ها تا سال 2012 پیشتاز بود و حالا جایش را چین گرفته است.

برنامه چین این است که 40 درصد خودروها تا سال 2030 برقی شوند که معنایش تولید 15 میلیون خودروی برقی جدید است. این یک امید تازه است برای محیط زیست و خبری هولناک برای صنایع خودروسازی آلمان. برچسب "ساخت آلمان" که شهرتی خوب در جهان دارد در آینده نزدیک به "ساخت چین" تغییر نام می‌دهد.

شاخصه این خودروها صدای کم‌تر و تولید نکردن گازهای سمی است. این خودروها نیازی به باک، دنده، کاتالیزاتور،  لوله اگزوز یا رادیاتور ندارند.

در ایران نیز این فناوری مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس گزارش دویچه‌وله، دی ماه امسال حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از خودروها و موتورسیکلت‌های برقی که با همکاری دو شرکت ایرانی و چند دانشگاه، از جمله دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده، بازدید کرد.

آلودگی هوای شهرهای بزرگ ایران بخصوص تهران، سال‌هاست که به معضلی بزرگ و خطری جدی برای سلامتی میلیون‌ها نفر تبدیل شده است. استفاده از خودروهای برقی می‌تواند راه‌حل قطعی برای هوایی پاک در شهری مانند تهران باشد.

ایران برای تامین منابع سوخت این خودروها نیز از جمله کشورهایی است که منابع انرژی تجدیدپذیر فوق‌العاده‌ای دارد و با سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند نه تنها مصرف داخلی را تامین کند، که به صادر کننده آن نیز تبدیل شود.